Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Mieszkanie inwestycyjne – sposób na ulokowanie nadwyżki pieniędzy

Mieszkanie inwestycyjne – sposób na ulokowanie nadwyżki pieniędzy

author box img

Dawid Zyzański

Zaktualizowano: 6 lutego 2023 06.02.2023 Czas lektury: 4min
  • Więcej poradników o zakupie nieruchomości

Ponad 9400 Specjalistów od Sprzedaży Nieruchomości blisko Ciebie

Dwucyfrowy poziom inflacji w Polsce sprawia, że coraz więcej osób szuka sposobów na bezpieczne ulokowanie nadwyżki posiadanych pieniędzy. Jednym z nich jest inwestowanie w nieruchomości. W tym artykule dowiesz się, czym są mieszkania inwestycyjne, poznasz wady oraz zalety włączenia ich do swojej strategii ochrony oszczędności i zyskasz podpowiedź, jak rozpocząć przygodę z mieszkaniami inwestycyjnymi.

Zbliżenie na blok z mieszkaniami – sprzedaż nieruchomości

Mieszkania inwestycyjne – co to takiego?

Mieszkanie inwestycyjne to lokal mieszkalny zakupiony z myślą o jego wynajmie. Najczęściej jest zlokalizowany w atrakcyjnej turystycznie miejscowości i dedykowany wynajmowi krótkoterminowemu. Równie dobrze można jednak wybrać mieszkanie w jednym ze „zwykłych” miast, niekoniecznie turystycznych i zaplanować wynajem długoterminowy, również z podziałem na pokoje. Każde z tych rozwiązań jest inne i wiąże się z odmiennymi kosztami.

Mieszkanie inwestycyjne na wynajem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów inwestowania w nieruchomości. Polega na udostępnieniu mieszkania osobom zainteresowanym krótkim pobytem, czyli głównie turystom i pracownikom szukającym noclegu na czas wyjazdu służbowego.

Taki rodzaj wynajmu wymaga dużego zaangażowania po stronie inwestora. Pod warunkiem, że zamierza samodzielnie sprawować opiekę nad mieszkaniem i prowadzonym w nim biznesie. Jeśli nie, może skorzystać z pomocy tzw. operatora, czyli specjalisty, który zajmie się kompleksową obsługą najmu. To wiąże się jednak z dodatkowym wydatkiem, obniżającym osiąganą stopę zwrotu z inwestycji.

Mieszkanie inwestycyjne na wynajem krótkoterminowy z reguły musi znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji, by przyciągać odpowiednie grono klientów. To oznacza, że jego zakup będzie wymagał większego nakładu finansowego. Do wydatków zaliczyć należy – poza cennikiem tzw. operatora – również usługi firm sprzątających i konieczność częstszego odświeżania mieszkania celem zachowania jego wysokiej atrakcyjności. Im wyższy standard lokalu, tym o wynajem łatwiej i oferuje on wyższy dochód, dlatego w tej kategorii popularnym rozwiązaniem są nie mieszkania, lecz apartamenty inwestycyjne – lokale oferujące najwyższy komfort pobytu.

Mieszkanie inwestycyjne na wynajem długoterminowy

Najem długoterminowy nie ogranicza się wyłącznie do atrakcyjnych kurortów turystycznych. Mamy z nim do czynienia w niemal wszystkich średnich i dużych miastach Polski, zwłaszcza akademickich i z rozwiniętym rynkiem pracy. Polega on na udostępnieniu lokalu na długi okres, najczęściej minimum rok. To oferta kierowana do osób zainteresowanych długoterminowym pobytem w danym miejscu, głównie studentów i młodych dorosłych niegotowych jeszcze do zakupu własnego mieszkania.

Jedną z największych różnic i jednocześnie zalet takiego rozwiązania inwestycyjnego jest mniejsza ilość obowiązków po stronie inwestora. Znalezienie dobrego najemcy pozwala na długi czas zapomnieć o obowiązkach wynajmującego. Nie wymaga częstych ingerencji, odświeżania mieszkania ani korzystania z usług firm sprzątających. Oferuje też z góry znany, stabilny dochód dodatkowy. I wymaga nieco mniejszego budżetu; mieszkanie nie musi bowiem mieć standardu apartamentowego ani być zlokalizowane w najbardziej pożądanym miejscu, a to przekłada się na jego niższą cenę.

Taki wynajem obarczony jest jednak większą dozą formalności – bez dobrej umowy wynajmu ani rusz! Bazuje na zaufaniu do najemcy, co przy jego nieuczciwości i braku zabezpieczenia umową może generować niemały stres i koszty.

Jak ochronić swoje oszczędności, korzystając z mieszkań inwestycyjnych?

  1. Przygodę z mieszkaniami inwestycyjnymi warto rozpocząć od przyswojenia podstawowej wiedzy w tym zakresie – poznania specyfiki najmu krótkoterminowego i długoterminowego oraz czynników mających wpływ na osiągane tą metodą stopy zwrotu.
  2. Następnie należy wybrać rodzaj wynajmu, który przy posiadanym budżecie i możliwościach czasowych, a także zwykłych preferencjach okaże się lepszy.
  3. Kolejny krok to wybór inwestycji z uwzględnieniem jej metrażu, układu pomieszczeń, stanu wykończenia („pod klucz” lub surowy), lokalizacji i oczywiście ceny.
  4. Potem przychodzi pora na dostosowanie mieszkania do wynajmu i jego wynajem na warunkach ustalonych w oparciu o analizę choćby konkurencyjnych ofert.

Mieszkania inwestycyjne – trudności i możliwości

Mieszkania inwestycyjne, jak każda forma inwestowania w nieruchomości, wiąże się z ryzykiem. Dosadnie pokazał to okres pandemii, który mocno dał się we znaki zarówno branży turystycznej, jak i wynajmującym długoterminowym. To na tobie, jako osobie zainteresowanej ulokowaniem oszczędności w takim właśnie aktywie, spoczywa obowiązek oszacowania potencjalnych zysków, ale też strat. Bez wątpienia dobra wiadomość jest taka, że nieruchomości z reguły zyskują na wartości w czasie. Zatem jeśli po kilku latach zdecydujesz, że mieszkania inwestycyjne to jednak rozwiązanie nie dla ciebie, możesz je sprzedać, i to być może za korzystniejszą cenę.

Dodano: 6 lutego 2023 Zaktualizowano: 6 lutego 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco